سیستم ‌عامل (Operating System) جزء ضروری‌ترین نرم‌افزارهای یک سیستم رایانه‌ای است. سیستم عامل نرم‌افزار سیستمی‌ است که مدیریت منابع رایانه را به عهده گرفته و بستری را فراهم می‌سازد که نرم‌افزار کاربردی اجرا شده و از خدمات آن استفاده کنیم. سیستم عالم ویندوز (Windows) یکی از نرم‌افزارهای محبوب این مجموعه می‌باشد.
در این بخش به معرفی نرم‌افزارهای مرتبط با این موضوع و آموزش‌های آن خواهیم پرداخت. 

قطع آپدیت های مخرب و خودکار ویندوز 10

  • شماره مطلب: m-n-2

  • درباره مطلب:

سیستم عامل پرطرفدار ویندوز 10 ، مزایا و معایب جدید زیادی داشته است که از مهم ترین معایب آن می‌توان به به‌روزرسانی خودکار و عدم دسترسی آسان به قطع این به‌روزرسانی هاست. این به روزرسانی ها علاوه بر آن که هزینه های زیادی برای کاربران داشته، در موارد قابل توجهی اثرات مخرب و ارسال و دریافت های غیرمتعارف نیز داشته اند (به خصوص برای کاربران ایرانی)، جهت غیرفعالسازی کامل این به روزرسانی ها میبایست به شیوه زیر عمل کرد:

1.در Start ویندوز عبارت Services را جستجو کنید و آن را باز کنید (یا در پنجره Run عبارت services.msc را تایپ کرده و اینتر بزنید).

2.در پنجره بازشده که لیست تمامی سرویس های موجود در سیستم عامل شماست، گزینه Windows Update را پیدا کرده و روی آن دوبار کلیک کنید. در قسمت Service Status در صورتی که عبارت Running یا عبارت مشابهی دیدید (و Stop فعال بود)، روی گزینه Stop بزنید.

3.حالت Startup Type را بر روی Disabled قرار دهید و سپس گزینه Apply و سپس OK را بزنید. تا به اینجا ما اجازه بازشدن خودکار سرویس آپدیت ویندوز را از این سرویس گرفته ایم، حال میخواهیم به طور کلی به روزرسانی خودکار را نیز غیرفعال کنیم.

4. در Start ویندوز، عبارت Group Policy را جستجو کنید و گزینه Edit Group Policy را انتخاب کنید(یا در پنجره Run عبارت gpedit.msc را تایپ کرده و اینتر بزنید).

5. در پنجره باز شده به مسیر زیر بروید: Computer Configuration" > Administrative Templates > Windows Components > "Windows Update

6.در میان گزینه های موجود گزینه Configure Automatic Updates را پیدا کرده و روی آن دوبار کلیک کنید.

7. آن را روی Disabled قرار داده و سپس Apply و OK را بزنید.

8.گزینه Allow Automatic Updates immediate installation را پیدا کرده و روی آن دوبار کلیک کنید.

9. آن را بر روی Disabled قرار داده و Apply و سپس OK را بزنید. (تمام پنجره های باز شده را ببندید)

نکته: با انجام دادن این مراحل، (تقریبا) راهی برای استفاده بدون اجازه از اینترنت توسط ویندوز نمی ماند و حتی MS Store نیز به شبکه متصل نمیشود. در صورتی که تمایل به استفاده از آن را داشتید میتوانید تمامی این مراحل را به حالت قبل برگردانید.

نکته2: در صورتی که میخواهید از عدم استفاده از اینترنت توسط ویندوز به طور کامل مطمئن شوید، در اینترنت Win10 Update Stop را جستجو کرده و اجرا کنید (این ابزار تمامی سرویس های ویندوز را به طور کامل غیرفعال می‌کند و به جز در موارد خاص، استفاده از آن توصیه نمیشود.)